Onderzoeker Asal Hamarneh heeft een nieuwe, milieuvriendelijke bio-houtlijm ontwikkeld, door eiwitten uit soja en de jatropha-noot aan het basisrecept van dergelijke lijm toe te voegen. De belangrijkste voordelen zijn de lagere kosten en verbeterde emulsie-stabiliteit van de houtlijm. Onderzoeker Asal Hamarneh heeft een nieuwe, milieuvriendelijke bio-houtlijm ontwikkeld, door eiwitten uit soja en de jatropha-noot aan het basisrecept van dergelijke lijm toe te voegen. De belangrijkste voordelen zijn de lagere kosten en verbeterde emulsie-stabiliteit van de houtlijm.
De op dit moment in de handel verkrijgbare houtlijmen zijn voornamelijk gebaseerd op formaldehyde bevattende harsen. Bij de productie, en ook later bij het gebruik, komt het formaldehyde vrij. Dat is schadelijk voor het milieu en bovendien wordt formaldehyde ervan verdacht kankerverwekkend te zijn. Ook de hoge olieprijzen en de trend om petrochemische producten te vervangen stimuleren de ontwikkeling van milieuvriendelijke houtlijmen. 
Biomassa en andere natuurlijke grondstoffen kunnen dienen als interessante bouwstenen voor de bereiding van goedkope, bio-degradeerbare en hernieuwbare componenten in houtlijm. Bekende voorbeelden zijn het gebruik van eiwitten zoals caseïne en bepaalde koolhydraten.
Deze houtlijmen hebben echter een aantal nadelen ten opzichte van conventionele houtlijmen zoals een lagere sterkte, lage waterresistentie en gevoeligheid voor biologische afbraak.
Recent zijn nieuwe houtlijmen ontwikkeld op basis van formaldehyde-vrije polyketonen. De lijmen worden gebruikt als wateremulsies. Ook aan deze houtlijmen zijn echter nadelen verbonden zoals een lage flexibiliteit en de beperkte commerciële verkrijgbaarheid van polyketonen. Promovenda Asal Hamarneh voegde met succes eiwitten uit soja en de jatropha-noot (Jatropha curcas L.) toe aan het basisrecept van deze lijmen. De belangrijkste voordelen zijn de lagere kosten en de verbeterde emulsie-stabiliteit.
Alle nieuwe producten van Hamarneh voldeden aan de Europese Standaard (EN-314) voor houtlijmen. De Jordaanse onderzoekster promoveert op haar onderzoek aan de universiteit in Groningen. Ze voerde het onderzoek uit bij de afdeling Technische Scheikunde. Na afronding van het onderzoek is zij gaan werken bij DSM Resins.

