Iedere schilder weet wel wat het is om in een leeg huis te werken. Je schildert immers ook woningen voor mensen tijdens een verhuizing. Toch is een nieuwbouwwoning leger dan een gewoon huis. En dat voelt anders. Er is geen historie. Het is allemaal blanco. Er is geen tuin, je parkeert op het zand, wegen ontbreken of zijn in tijdelijke staat. Overal bouwactiviteit om je heen met vooral veel geluid. Nee, heel gezellig is het niet.
Echt veel schilderwerk zit er tegenwoordig ook al niet meer in bij een nieuwbouwwoning. Bij mijn huidige project alleen wat aftimmerlatjes rond de kozijnen, spuitwerk van de houten trap met aftimmering en eventueel wat schades bijwerken. De kozijnen zijn weliswaar van hout, maar deze zijn in de fabriek al volledig voorzien van triple glas, kit en aflak. Ze komen kant en klaar op de bouwplaats aan. De plafonds zijn standaard voor de spackspuiter.
Geen vetpot voor de schilder op locatie dus. Maar na de oplevering wel. In opdracht van de nieuwe bewoners gaat er in de meeste woningen zo’n driehonderd meter glasvliesbehang op de wanden, dat daarna uiteraard gesaust wordt. Dat is wél een flinke klus. Zeker omdat de wanden ‘behangklaar’ worden opgeleverd. Mag die term alstublieft uit het bouwwoordenboek?

‘Behangklaar’
Behangklaar geeft de afleverkwaliteit van de wanden aan. Die kwaliteit wordt grotendeels bepaald door de stukadoor. De term wekt de indruk dat de schilder, als de stukadoor zijn werk heeft afgerond, vrij vlot de wanden kan voorzien van een behang. Of dit nu vlies, scan of papierbehang is, maakt in principe niet uit: het behang zou er zo op moeten kunnen.
Hier en daar even een spackmes over de muur of nog wat schuurwerk is helemaal geen probleem. Helaas zijn de woningen op dit project dusdanig behangklaar opgeleverd, dat er nog vijf uur wanden schuren per woning nodig is, voordat er een rol behang aan te pas komt. En ja, deze woningen worden opgeleverd onder toezicht van Vereniging Eigen Huis. Vervelend voor de opdrachtgever die met extra kosten wordt opgezadeld.
Na wat rondvraag in de markt blijkt dat deze vorm van ‘behangklaar’ eerder regel dan uitzondering is. Het is dus hoog tijd voor verandering, want feitelijk wordt de opdrachtgever voorgelogen.

Repeterende werkzaamheden
Iets anders wat nieuwbouw onderscheidt van onderhoudswerk is dat de condities elke keer nagenoeg hetzelfde zijn. Dat komt de snelheid ten goede. Je wordt steeds iets efficiënter. Dit is ook de reden dat normen voor calculatie bij nieuwbouw anders zijn dan in het onderhoud. Door het repeterende karakter van de werkzaamheden bouw je een bepaalde vaardigheid op, waardoor je steeds iets tijdswinst maakt. Zelfs als je het vergelijkt met onderhoudswerk aan gelijke woonblokken voor een woningcoöperatie, dan nog werkt dit principe bij nieuwbouw verder door.
Al zal de winst in tijd en materiaalgebruik na verloop van tijd afnemen als je een bepaald niveau bereikt hebt.
Geen koffiepraatje
Nieuwbouwschilderwerk vergt bepaalde eigenschappen van een schilder. Het is wat rauwer, veel minder divers en tijd, of beter gezegd snelheid, speelt een grote rol. Je bent vaak op een bouwterrein aan de slag waar nog geen bomen en ander groen staan, waar constant geluid om je heen is en waar collega bouwers zoals timmermannen altijd precies dáár moeten zijn waar jij net afgelakt hebt. Daar moet je mee kunnen omgaan.
Ook het praatje met de opdrachtgever is anders, je zit immers niet samen aan de koffie. Als schilder ben je ook maar een onderdeel van het geheel, terwijl je in het onderhoud vaak de enige bent.
Bij nieuwbouw ben je als schilder slechts een deel van het geheel
Keerzijde is dat als dit jou goed ligt, en je je als een vis in het water voelt op een grote bouwplaats, er volop mogelijkheden zijn om een goede boterham te verdienen. Afdekken hoeft bijna nooit. Uitkijken voor plantjes in de tuin als je de steiger verplaatst? Niet aan de orde. Het is veel minder omslachtig. Technisch misschien minder uitdagend, maar qua planning, snelheid en efficiëntie worden er zeker kwaliteiten van je gevraagd.
Nieuwbouwschilderwerk is een wereld op zich. Het moet je liggen. De spelregels zijn anders. Daarom is het goed dat nieuwbouwschilderwerk nog steeds een echte specialiteit is in de schildersbranche.
Meer over schilderen en coaten lezen? Bekijk onze categoriepagina.
