Ga naar hoofdinhoud

Meldpunt voor vakmensen die met UF-schuim werk(t)en


Vakbond FNV Bouwen & Wonen heeft een meldpunt geopend voor vakmensen die werken of hebben gewerkt met ureumformaldehydeschuim (UF-schuim). Aanleiding zijn groeiende zorgen over mogelijke gezondheidsrisico’s door dit isolatiemateriaal.

De zorgen zijn toegenomen na recent onderzoek en berichtgeving over UF-schuim. Onder andere het tv-programma Zembla besteedde er eind februari aandacht aan.

In de uitzending werd ingegaan op mogelijke risico’s voor zowel bewoners als vakmensen die met het materiaal werken. Volgens de vakbond maken werknemers zich zorgen omdat sommigen jarenlang met het schuim hebben gewerkt.

UF-schuim wordt onder andere in spouwmuren gebruikt, maar bevat de kankerverwekkende stof formaldehyde. Het gaat waarschijnlijk om honderden vakmensen die hiermee in aanraking zijn gekomen. De vakbond heeft al meerdere telefoontjes ontvangen van ongeruste leden.

Hans Crombeen, bestuurder FNV Bouwen & Wonen: “Deze werknemers maken zich zorgen over hun gezondheid, zij hebben vaak jarenlang gewerkt met UF-schuim en moeten het ook nu nog aanbrengen.”

De vakbond wil via het meldpunt inzicht krijgen in hoeveel werknemers met het materiaal in aanraking zijn gekomen en of zij gezondheidsklachten ervaren. Daarnaast pleit de bond voor een gratis medische test voor betrokken vakmensen.

GGD GHOR

Ook gezondheidsinstanties adviseren inmiddels voorzichtigheid. GGD GHOR Nederland stelt dat na-isolatie met UF-schuim kan leiden tot hoge concentraties formaldehyde in woningen. Dat kan acute klachten veroorzaken zoals irritatie van ogen, keel en luchtwegen.

Omdat nog veel onduidelijk is over de omvang en oorzaken van het probleem, raden GGD’en voorlopig af om het materiaal te gebruiken totdat er meer onderzoek is gedaan.

Uit verkennend onderzoek van de Academische Werkplaats Gezonde Leefomgeving blijkt dat in sommige woningen langdurig zeer hoge formaldehydeconcentraties zijn gemeten, soms boven de wettelijke norm. Dat kan grote gevolgen hebben voor bewoners, die soms tijdelijk elders moeten verblijven.

Onderzoekers benadrukken dat meer kennis nodig is over wanneer en waarom deze hoge concentraties ontstaan en onder welke voorwaarden UF-schuim eventueel veilig kan worden toegepast. Tot die tijd adviseren experts en brancheorganisaties om voor andere isolatiematerialen te kiezen.

OnderhoudNL

Brancheorganisatie OnderhoudNL heeft haar leden daarom geadviseerd om UF-schuim voorlopig niet meer toe te passen bij isolatiewerkzaamheden. Bedrijven worden opgeroepen om alternatieve isolatiematerialen te kiezen en geen onderaannemers in te schakelen die het materiaal nog gebruiken. Ook moeten opdrachtgevers actief worden geïnformeerd wanneer UF-schuim in het verleden is toegepast.

Zembla heeft uitgebreid onderzoek gedaan naar de gevolgen voor bewoners van huizen waar het isolatiemateriaal is gebruikt en heeft daar in de uitzending van 26 februari aandacht aan besteed.

Crombeen zegt: “Onvoorstelbaar dat UF-schuim nog altijd en ook steeds vaker wordt gebruikt, terwijl het ministerie van Volksgezondheid 45 jaar geleden al op de hoogte was van het risico op kanker, maar om financiële redenen niet ingreep. Dit is op zijn zachtst gezegd onverantwoord, ze speelt zo met levens van vakmensen én bewoners.”

Bekijk hieronder de reportage van Zembla:

2 reacties op “Meldpunt voor vakmensen die met UF-schuim werk(t)en

  • Klaas de Wit

    De literatuur vermeldt dat producenten aan ureum-formaldehydeschuim chemische stoffen als additieven toevoegen of hebben toegevoegd om verschillende problemen van het product te beheersen, zoals instabiliteit, onaangename geuren, krimp en schimmelgroei. Daarnaast bestaan er kwaliteitsverschillen tussen de schuimen die door diverse leveranciers op de markt zijn gebracht
    met uiteenlopende prijzen.
    Een recenter onderzoek heeft uitgewezen dat: Binnenhuisverontreiniging door formaldehyde voornamelijk afkomstig is van de bouwmaterialen die worden gebruikt bij de renovatie van interieurs” een potentiële veroorzaker is van piekconcentraties.

  • Klaas de Wit

    Cobouw heeft in nummer 8 van 5 maart j.l. in navolging van andere
    media w.o. het AD van 24 feb. de problematiek van het schadelijke formaldehydegas (UF-schuim) een nieuw vervolg gegeven op dat van purschuim.
    Ik vrees dat het hier dezelfde weg opgaat, er zal net zoals bij purschuim geen algeheel verbod komen. Er zal gesteggeld worden over certificering (uitvoerende bedrijven), de bijstelling van grenswaarden (Bouwbesluit) en kwaliteitsverbetering (producteisen). Nu rest nog het stokje bewustwording.

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.


Veilig werken in de zon met nieuwe instructie

Veertig procent zzp’ers vreest uitval door mentale druk

FNV dreigt met acties bij verffabrieken

‘Hinderlijk geluid op werkvloer slecht voor productiviteit’

Masterclass schuren met Festool-machines


Naar archief >