De nieuwe voorgestelde regeling maakt één ding duidelijk: meer werkzaamheden vallen onder de asbestregels. Denk aan oude coatings, bitumineuze lagen, lijmen en vooral beglazingskit. Waar dit voorheen nog wel eens “meegenomen” werd in regulier werk, wordt nu sneller gesproken van asbestwerkzaamheden met bijbehorende verplichtingen.
Verwijderen oude verflagen
Voor de schilder betekent dit dat het verwijderen van oude verflagen en coatings kritischer wordt beoordeeld. Schuren, krabben of branden kan al snel leiden tot vezelverspreiding (vrijkomen van asbestdeeltjes). In die gevallen zijn aangepaste werkmethoden, afzettingen en persoonlijke beschermingsmiddelen noodzakelijk. Soms is zelfs een specifieke opleiding vereist.
De timmerman loopt tegen vergelijkbare beperkingen aan. Het verwijderen van platen, leidingen of samengestelde bouwdelen kan niet meer zonder voorafgaande beoordeling. Zeker bij gelijmde toepassingen – denk aan plaatmateriaal – vallen werkzaamheden al snel in een zwaardere categorie. Even iets loshalen of aanpassen is er dan niet meer bij. Eerst inventariseren, dan pas uitvoeren.
Asbesthoudende beglazingskit
Voor de glaszetter is de impact misschien wel het grootst. Asbesthoudende beglazingskit wordt expliciet benoemd in de regelgeving. Het vervangen van glas in oudere kozijnen vraagt daardoor vrijwel altijd om een asbestcheck. Het verwijderen van kit kan vergunningplichtig zijn of moet volgens een erkende werkmethode worden uitgevoerd. De tijd van ‘glas eruit en opnieuw kitten’ ligt daarmee achter ons.
Wat voor alle drie geldt: de nadruk komt te liggen op aantoonbaar veilig werken. Erkende werkmethoden worden leidend, opleidingen moeten periodiek worden herhaald en werkzaamheden moeten beter worden vastgelegd. Ook de controle wordt strenger, met verplichte eindbeoordelingen en in sommige gevallen luchtmetingen.
Minder grijs gebied
De kern is helder. Minder grijs gebied, meer regels en vooral: eerst onderzoeken, dan pas uitvoeren. Voor de praktijk betekent dit vaker schakelen met specialisten en meer voorbereidingstijd. Maar ook: minder risico’s voor vakmensen op de werkvloer.
