Ga naar hoofdinhoud
« Vragen

Visogen na kit overschilderen

Overige

Vraag:

Na het vervangen van de beglazing en oude kit met overschilderbare siliconenkit in een hardhouten (merbau)deur heb ik laatstgenoemd object tweemaal gegrond en vervolgens van een eerste laklaag voorzien. Tot mijn frustratie werd ik daarna geconfronteerd met tientallen kraters/visogen in de laklaag. Met name in en rond de sponning. Terug naar de verfspeciaalzaak, waar ik vroeg om opheldering en een oplossing van dit probleem. Volgens de verkoper zou het om een siliconenbesmetting gaan. Toevoeging van een anti-siliconen additief aan de verf zou de oplossing zijn. Nee dus. Kortom: Hoe los ik dit probleem nu op?

Antwoord:
Overschilderen van kit kan tot problemen leiden. De ene kit is hier gevoeliger voor dan de andere. Ook kan een wijziging van receptuur aanleiding zijn tot onvoldoende resultaat. Het hoeft niet altijd aan de kit te liggen. Ook de verf kan aanleiding zijn voor kralen of het ontstaan van zogenoemde visogen. Maar beseft moet worden dat kit niet overgeschilderd hoeft te worden. Sterker: het is beter om kit niet over te schilderen!
 
Kitzoom
Technisch heeft het geen enkele zin om kit te schilderen. Desondanks schildert vrijwel elke schilder de kitzoom mee. Vaak is het gemakkelijker besnijden en voor het oog strakker en netter. Wanneer er problemen zijn met krateren en kralen, wil een anti-siliconen additief in veel gevallen helpen, maar in dit geval klaarblijkelijk niet. Dat is pech, want een ander middeltje of foefje is er niet. Overschakelen op andere verf en dit eerst uitproberen is een optie. Misschien wil het met een primer van een ander fabricaat. Of misschien is overschakelen op watergedragen verf een mogelijkheid. Mogelijk dat deze niet weg kraalt of visogen geeft. Maar alle kit verwijderen en opnieuw beginnen is eigenlijk de allerbeste oplossing. Ga in dat geval pas kitten na het afschilderen en schilder de kit dus niet over.
 
Onthechting
Kit overschilderen is overigens altijd lastig. Beglazingskit is elastisch en de schilder wil graag vlot na het kit aanbrengen schilderen. Vaak lukt het dan niet, omdat de verf dan wegkraalt of ander eigenaardig gedrag vertoont. Ook de hechting van verf op kit is regelmatig onvoldoende. Bij gebruik van witte kit en wit schilderwerk valt onthechting niet op, maar pas op wanneer een raam gekit is met bruine, grijze of witte kit en het raam wordt blauw, rood of groen geschilderd. De kans is dan groot dat onthechting zichtbaar wordt. Veel eigenaren van vastgoed kunnen hierover meepraten. Kit op kleur is in dat opzicht dan ook een goede oplossing.
 
Voor een kitleverancier is het vanzelfsprekend verstandig om bij overschilderen voor te schrijven eerst een proef uit te voeren. Immers de kit is niet primair ontwikkeld om over te schilderen, maar om blijvend af te dichten. Vele jaren geleden werd kit op kleur al geïntroduceerd. Dit werd destijds ingevoerd omdat dit technisch en economisch voordeel bood. De schilders en glaszetters hebben dit tot op heden echter niet op grote schaal opgepakt en zijn bij de oude en vertrouwde werkwijze gebleven.


Deel via:

Heeft u zelf een vraag? Stuur deze dan hier in

Eén reactie op “Visogen na kit overschilderen

  • Klaas de Wit

    Het probleem is oud en overbekend. Een mogelijke oplossing heeft vragensteller echter zonder bevredigend resultaat al uitgetest.
    Voor een ander te proberen product mag ik verwijzen naar een artikeltje in SchildersVakkrant van 20/2023 (13 nov.) blz. 18 waar redacteur René Vorderman het product SiliPainter aanbrengt als oplossing.
    Het is van oorsprong een duitse vinding en in Nederland op de markt gebracht door Willem Wonink met zijn bedrijf Stenimex B.V. (Gaanderen).
    Hopelijk zullen de optimische uitlatingen ook op de lange termijn gestand houden.

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.