Ga naar hoofdinhoud

Schilders van De Vries Vernieuwers leven op bij Harsta State


De recent verworven ERM-status levert De Vries Vernieuwers uit Groningen meteen een prachtproject op: de Harsta State in het Friese terpdorp Hegebeintum. Het bedrijf heeft de Lodewijk XVI-salon van dit rijksmonument in oude luister hersteld. Van kitsch naar kunst. 'Het leek wel een Chinees restaurant.'

Het eindresultaat vol fraaie details na het werk van De Vries Vernieuwers en Randolph Algera. (Foto: Randolph Algera)
Voor abonnees

De recent verworven ERM-status levert De Vries Vernieuwers uit Groningen meteen een prachtproject op: de Harsta State in het Friese terpdorp Hegebeintum. Het bedrijf heeft de Lodewijk XVI-salon van dit rijksmonument in oude luister hersteld. Van kitsch naar kunst. ‘Het leek wel een Chinees restaurant.

Theo Boom pakt zijn krabber en elimineert een bobbel op de oude verflaag. ‘Die verdikkingen zie je overal op de wanden. Komt doordat het hout werkt. Op die manier ontstaan ook scheuren in de kit. Met het plafond ben ik een week bezig geweest: alle kit moest eruit worden gekrabd.’ Over de naden op het plafond gesproken: sommige daarvan hadden een afwijkende looplijn, maar moesten weer parallel aan elkaar worden getrokken. Kolfje naar de hand van Boom. Enthousiast: ‘Zie je dit zwarte lepeltje? Daarmee heb ik Monustop door de naden verdeeld. Anderhalve doos van dat spul is erdoorheen gegaan.’

oude kit rond ornamenten
Schilder Theo Boom had behoorlijk wat te stellen met de oude, ruw geworden kit rond de ornamenten. (Foto: René Vorderman)

Pure vakpassie

De schilder van De Vries Vernieuwers – de enige Fries in het Groningse bedrijf – moet even op gang komen, maar eenmaal aan het woord over zijn vak, houdt hij niet meer op. Hij is geselecteerd om de salon van de Harsta State in Hegebeintum op te kalefateren. Geselecteerd, inderdaad, want volgens directrice Myrthe de Vries gaat het om niets minder dan ‘Champions League-schilderwerk’. ‘Dit is pure vakpassie. Voor dit soort projecten hebben wij ons ERM-certificaat behaald. We hadden veel onbenut potentieel. Wie het kan en er serieus mee is, mag op kosten van de zaak een opleiding volgen tot restauratieschilder. Bij monumenten is het van uiterst belang kwaliteit te leveren, je kunt daar niet mee sjoemelen.’

Voor abonnees

Het artikel dat je probeert te lezen is voor abonnees
Voor abonnees artikelen zijn alleen toegankelijk voor digitaal en compleet abonnees van Eisma’s Schildersblad en SchildersVakkrant.

  • >> Log gratis in als abonnee van Eisma’s Schildersblad en/of SchildersVakkrant
  • >> Abonneer om onbeperkt voor abonnees artikelen en digitale magazines te lezen

Digitaal abonnement

Voor 18,33,- per maand (excl. btw) sluit je al een digitaal jaarabonnement af. Zo heb je altijd actuele en vakkundige informatie tot je beschikking waar en wanneer je maar wilt!

Bekijk de aanbieding

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.


Landgoed Zionsburg wint Nationale SchildersVakprijs 2025

Onderhoud en restauratie blijven prioriteit voor monumenteigenaren

Event over toekomst van glasambacht

De Vries Vernieuwers schildert in gevangenisdorp

AkzoNobel laat blinden en slechtzienden kleur beleven


Naar archief >