Ga naar hoofdinhoud

Behangen en schilderen in duurzaam onderwijsgebouw Aeres


Schildersbedrijven krijgen steeds vaker te maken met ‘groene’ nieuwbouwprojecten waarin hoge duurzaamheidseisen worden gesteld. Zo moest Profiwall Schilders en Behangers in het splinternieuwe, met veel groen beklede onderwijsgebouw van Aeres Hogeschool te Almere biobased glasvliesbehang en ecologische muurverf aanbrengen. Van 14 april tot en met 9 oktober dient een deel van dit pand als ontvangstruimte van de wereldtuinbouwtentoonstelling Floriade Expo.

De nieuwe Aeres Hogeschool in Almere ademt ‘groen’. Planten binnen en buiten en een tropendak dat energie opwekt

Aeres is een groene onderwijsinstelling met drie faculteiten (Almere, Dronten en Wageningen) die elk een eigen profiel en identiteit hebben. Zo biedt de faculteit ‘Food, Nature and Urban Green’ in Almere opleidingen die onderzoeken hoe steden kunnen vergroenen en hoe stadslandbouw kan bijdragen aan betaalbare, gezonde voeding.

Deze hogeschool telt circa 900 studenten, waaronder veel internationale uit bijvoorbeeld Nigeria, Ghana, Pakistan en Argentinië. Zij krijgen voortaan les in een splinternieuw onderwijsgebouw op de Flevo Campus in Almere. Het markante gebouw dat BDG Architecten ontwierp, ademt ‘groen’. Planten binnen en buiten en een tropendak dat energie opwekt. Goed geïsoleerde en met veel groen begroeide gevels met PV-panelen.

Daar waar mogelijk is verder gebruikgemaakt van circulaire materialen zoals oude planken uit de scheepsbouw, die nu bijvoorbeeld een fraaie tribunetrap vormen, betongranulaat, gerecyclede metal studs en CO2-neutraal geproduceerd Marmoleum van Forbo Flooring op de vloer. Daarnaast is het gebouw energieneutraal.

Veel groen en milieuvriendelijke verf in het gebouw

Schilder- en behangwerk
Aannemer Hegeman Bouw realiseerde de nieuwbouw en schakelde Profiwall Schilders en Behangers in voor alle binnenschilder- en behangwerk en voor het aanbrengen van binnenbeglazing. ”Het was voor ons bijzonder om mee te mogen werken aan een van ‘s lands meest duurzame gebouwen”, zegt Mark Goeree van het bedrijf uit Emmen. “Daarbij moesten we van de opdrachtgever zoveel mogelijk biobased producten toepassen. Voor het glad afwerken van alle wanden in het gebouw hebben we Ekotex Schone Lucht Glad 9400 aangebracht. Dit is een mineraal, luchtzuiverend en biobased glasvlies.”

Tests wijzen uit dat deze wandbekleding tot 70 procent formaldehyde uit de binnenlucht verwijdert. “Dit behang is daarna door ons afgewerkt met Graphenstone muurverf, een circulaire, CO2-absorberende muurverf. De verf bevat geen titaandioxide, geen microplastics en geen conserveringsmiddelen en is hiermee een van de meest duurzame verfproducten ter wereld”, zegt Goeree.

De schilders zeten wanden en plafonds in Graphenstone muurverf

Op de afgewerkte wandbekleding vanaf de vloer tot aan 1.30 meter hoogte bracht Profiwall ook nog een transparante coating aan die het behang moet beschermen tegen vervuiling. “Verder hebben we her en der in het schoolgebouw zo’n 25 verschillende prints op de wanden aangebracht; kamerbreed en -hoog fotobehang met de natuur als centraal thema. Daarvoor gebruikten we Ekotex 9965, pvc-vrij, naadloos fotobehang dat slijt- en stootvast is”, legt Goeree uit.

Profiwall bracht op vele wanden pvc-vrij, naadloos Ekotex-fotobehang aan

Plafonds werden afgewerkt met Graphenstone GrafClean Premium, matte muurverf op basis van kalk en grafeen. Voor het leveren en plaatsen van alle binnenbeglazing (brandwerend en geluidswerend glas) schakelde Goeree de Asser Glas en Verfhandel uit Assen in.

Stadsnatuur
Voor de afwerking van alle binnenkozijnen, -deuren en ander -houtwerk viel de keus op Sikkens Rubbol BL Rezisto Semi Gloss, een binnenlak die beschermt tegen krassen en slijtage door huidvet. Goeree is onder de indruk van het groene karakter van Aeres Hogeschool, waarin veel planten en bomen aanwezig zijn. Groen strekt zich letterlijk als een landschap door en over het gebouw uit.

Daarnaast zijn er allerlei biodiversiteit bevorderende maatregelen geïmplementeerd. Denk aan kruiden, boomstronken, een takkenrail en vele andere nestmogelijkheden voor insecten, vogels en vleermuizen. Zelfs de verlichting is diervriendelijk. Deze stadsnatuur prikkelt niet alleen de zintuigen, maar heeft ook een educatieve waarde en draagt, volgens BDG Architecten, verder bij aan betere leer- en werkprestaties.

Daglicht
Het gebouw telt vijf verdiepingen met in totaal 4000 m² oppervlak aan lokalen, studieruimtes en kantoren. Naast een duurzaam ‘beeldmerk’ moest de hogeschool vooral een plek worden waar studenten en docenten graag komen.

De gezondheid, het welzijn en het gebruiksgemak van medewerkers en studenten kreeg daarom veel aandacht in het ontwerp. Zo is in elke ruimte daglicht aanwezig (direct via de gevel en indirect via de vides en open ruimtes), een goede ventilatie, thermisch comfort, een fijne akoestiek en een aangename vochtbalans.

Per ruimte kunnen gebruikers zelf verlichting, klimaat en zonwering regelen. De gebouwprestaties worden continu gemonitord en aangestuurd door een intelligent beheersysteem. Bovenop het gebouw een daktuin met plek om te lunchen en om projecten met planten uit te voeren en tentoon te stellen. “Wij schilderen en behangen erg veel schoolgebouwen in het land, maar dit is toch wel eentje die er qua ontwerp, inrichting en aankleding uitspringt”, stelt Goeree.

Alle aangebrachte fotobehang heeft natuur of voedsel als thema
In elke ruimte van het schoolgebouw is daglicht aanwezig; direct via de gevel en indirect via de vides en open ruimtes. Rechts het Ekotex-behang
Bovenop het gebouw kwam een daktuin met plek om te lunchen en om projecten met planten uit te voeren en tentoon te stellen

Foto’s: Gerard van Beek en Mascha Langevoort

Smart building
De nieuwe Aeres Hogeschool is een slim energetisch gebouw met een smart-skin. Dit betekent dat de gevel afhankelijk van haar positie en oriëntatie verschillende eigenschappen heeft. Elke zijde is zodanig uitgewerkt dat zij optimaal bijdraagt aan energiebesparing, energiewinning en comfort. Zo zorgen pv-panelen aan de westkant naast energieopwekking ook voor zonwering. De oostzijde, gericht op de bomentuin van het Floriadeterrein, is volledig groen en kleurt mee met de seizoenen.
Het levendige natuur- en groendak – dat via een esthetische, brede trap verspringt van de vierde naar de vijfde verdieping – is zowel een aangename verblijfsruimte als een inspirerend leer- en experimenteergebied. Een luifel van semi-transparante pv-panelen beschermt de studenten tegen de zon en creëert, volgens de architect, met haar mooie getemperde licht een fijne sfeer. Het opgevangen regenwater dient als verwarmings- en koelingsbuffer en voorziet in de bewatering van het groen.

Floriade Expo
Als meer mensen in de stad gaan wonen, ontstaan er vragen op het gebied van natuur, leefbaarheid, voorziening van voedsel, water en energie. Er is kennis nodig om de groeiende steden wereldwijd leefbaar te houden. Daarom worden de studenten van de Aeres Hogeschool Almere opgeleid rondom de thema’s Food, Nature & Urban Green. Dat sluit weer naadloos aan bij het thema van de aanstaande Floriade:
‘Growing Green Cities’.
Bezoekers ontdekken op deze expositie groene oplossingen die steden leuker, mooier en duurzamer maken. En ze maken kennis met ontwikkelingen op het gebied van groen, voedsel, gezondheid en energie. De Floriade vindt één keer in de tien jaar plaats. Tijdens he evenement is de school gewoon in gebruik, maar wordt een kwart van het gebouw verhuurd aan de Floriade BV, die de ruimte gebruikt om (inter)nationale hoogwaardigheidsbekleders en VIP’s te ontvangen.

Van 14 april tot en met 9 oktober dient een deel van het pand als ontvangstruimte van de wereldtuinbouwtentoonstelling Floriade Expo

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.


PPG start landelijke inzameling verfverpakkingen

Superkwast: ‘De echte prijs? De leerling die een 9 haalt’

Akkoord over nieuwe cao Schilders

Onderhoud en restauratie blijven prioriteit voor monumenteigenaren

Baril Coatings ontvangt Groene Pluim