Vanaf de waterlijn tot aan de top van de iconische schoorsteenmasten wordt ‘La Grande Dame’, zoals het SS Rotterdam liefkozend wordt genoemd, geschilderd. En groot is het cruiseschip, dat permanent in de haven van Katendrecht ligt, zéker: 228 meter lang, 28 meter breed en 51 meter hoog.
Zo’n 750 emmers verf zijn er nodig voor de opknapbeurt, in totaal circa 6.000 liter. Aangebracht door een ploeg van tien vakschilders én acht abseilers. ‘Overal waar de ‘gewone’ schilders niet bij kunnen komen, komen zij wel bij’, vertelt projectleider Frits Smits aan lokale nieuwszender Rijnmond. Wijzend naar de mannen die aan de schoorsteenmasten hangen: ‘Het gaat stap voor stap omhoog, vergelijk het met bergbeklimmen.’
Een eer
Geen klus dat zo is geklaard. Integendeel: het reinigen, bikken, schuren en schilderen duurt in elk geval tot in september/oktober, is de verwachting. Schilder Jason Beattie vindt het als rasechte Rotterdammer vooral een eer om te doen. ‘Ik woon zelf in de buurt en kom er zelf in mijn vrije tijd ook weleens. Dan sta je er nu te schilderen, dat is toch het mooiste wat er is?’
Stukje overslaan
Het stoomschip werd in 2008 voor het laatst volledig geschilderd, in 2014 werd slechts een gedeelte onder handen genomen. Net als nu: de onderkant wordt overgeslagen. ‘Mochten we de zijkant, het randje en de onderkant tóch willen doen – wat voorlopig niet het plan is – dan leggen we grote pontons neer en doen we alles met de hand’, zegt Smits desgevraagd.
