Wij hebben een groot project waar nu, bij de eerste oplevering, blijkt dat hier en daar houtrot is blijven zitten. Op zich valt het niet op. We kwamen erachter toen we op enkele plaatsen bij wijze van proef gingen prikken. We laten de schilder het werk nu herstellen. Hoe kunnen we dit soort zaken in de toekomst voorkomen?
Het overschilderen van houtrot komt voor. Vaak hebben schilders het zelf niet in de gaten. Het houtwerk lijkt in orde, maar in hoeken en bij lastig bereikbare plaatsen is aantasting aan de orde. Het komt overigens regelmatiger voor dat verkleurd hout wordt overgeschilderd. Ook dan gaat het echter om houtrot. Het is een beginstadium, maar het verkleurde hout bevat schimmels. Deze zullen vocht aantrekken en op den duur het hout verder aantasten. 
Om dit soort situaties te voorkomen, is het zaak systematisch onderhoudswerkzaamheden te laten uitvoeren. Eerst moeten houtreparatievaklieden het geveltimmerwerk grondig controleren op houtschade en moet het hout op die plaatsen kaal gemaakt worden tot 10 à 15 centimeter vanaf het aangetaste hout. Zo wordt ook alle verkleurde hout zichtbaar en wordt niets vergeten. Hierna moeten ze herstelmaatregelen treffen door reparatie en (deel)vervanging.
Het is handig om na deze werkzaamheden per woningblok, verdieping of bouwdeel een melding te vragen, zodat het werk kan worden gecontroleerd voordat een kwast met verf op het hout komt. Hierna kan de schilder aan de slag. Ondergronden schoonmaken, schrappen en schuren. Ook hierna een melding vragen ter controle op voldoende voorbehandeling kan geen kwaad, en vervolgens het werk af laten maken en aansluitend checken. De eerste twee controles zijn het belangrijkst.
Leon Walstock - 18 jun 2010 13:31
Als in de verftechnische inspectie houtschade naar voren komt dan is volgens ons is een 100% inventarisatie per onderdeel/eenheid de beste keus. Per woning wordt exact aangegeven waar, hoeveel en welke schade aanwezig is en deze wordt afgeprijst. Gezien de verreken prijzen van houtschade herstel loont deze aktie zich al snel. Tevens beschik je dan over gedetaileerde gegevens waarop je keuzes kunt baseren (herbehandelen c.q. vervangen). Een eenvoudige kosten baten analyse is dan snel gemaakt. Als je dit dan ook nog door een onafhankelijke partij laat doen kun je een objectief advies/rapport vertrekken. Voor info mail maar met me.
Renovaid Renovaid - 18 jun 2010 12:42
Om dit soort problemen te voorkomen is het handig om naast het schilders-advies een specifiek Houtrot herstel advies aan te vragen bij Renovaid. Door de ruime kennis en ervaring is dit 1 van de onderscheidende peilers van Renovaid, die u kunnen ondersteunen / adviseren aangaande de problematiek. Dit is een gratis advies. bel Renovaid 0570-630725.
M.v.g.
Paul van Loon
Renovaid